Win a Mad Millie Pack to Make Your Own Cheeseboard, Valued at $259.85 with Femail.com.au

12

Dates

Closing Date 31/01/2019

Prizes

Description Mad Millie Pack to make your own cheeseboard
No. of Prizes 1
Total Prize Pool $ 259.85

Entry Requirements

Open To Australia-wide
Entry Limit Once per day
Entry Methods Website
Prerequisites n/a

Thanks to Mad Millie here is your chance to win a Mad Millie Pack to make your own cheeseboard, valued at $259.85 including a Mad Millie Artisan Cheese Kit, Sourdough Kit and Cultured Butter Kit.
Mad Millie Artisan Cheese Kit
The Mad Millie Artisan Cheese Kit has everything you need to create an array of delicious fresh and aged hard cheese at home. Just add milk! No artificial flavours and preservative free.

This kit contains genuine cheese making culture so you can be sure your cheese will be authentic and full of flavour. It also includes a cheese press with pressure gauge to make pressing hard cheeses easy. This kit is designed to be used in any kitchen. No cheese making experience needed.

Time: Made in a 1 day (does not include maturing time for hard cheeses)
Quantity: Over 20 batches. Approx. 10 kg total before additional consumables need to be purchased.
Cheeses this kit makes; mozzarella, ricotta, ricotta salata, mascarpone, quark, cottage cheese, feta, goat's feta, goat's milk spreadable cheese, halloumi, light cream cheese, cream cheese, farmhouse butter, Chevre Frais, colby, cheddar, havarti, Caerphilly and Wensleydale.
The mesophilic culture is shelf stable for 10 months. However, we suggest storing cultures in the freezer when you get them in order to prolong the life of the culture.
RRP: $189.95

Related Stores

female.com.au
female.com.au

Comments

  •  

    I purchased a Mad Millie kit and used it once to make hard cheese. Why? Because making most cheeses require unhomogenized milk which costs at least $2/L. That means your cost of production will always be much higher than buying high quality cheese from a shop.

    •  

      I have gotten away with normal milk, as i couldn't find real milk. But even with this, I agree. the quantities made at a consumer level with the time and constant temperature required for it to mature doesn't make it very cost effective.