Would you buy a Food and Grocery Item thats priced higher than its (Cheap) normal price?

lets say you usually buy bananas for $2.49 a kilo would you be buy it if for any reason (not enough supply) its priced at a higher price ($4 which is still cheap for a Kilo of bananas)

It can be any thing such as tomatoes, avocados, onions

Poll Options

  • 72
    Only if I must buy
  • 32
    No - I will wait till prices are back to normal
  • 2
    No - I cant justify it to pay the higher price
  • 4
    Yes, I’ll buy it now regardless

Comments

  • +13 votes

    It really depends what it is and if can it be substituted.

    Say I want banana as a piece of fruit and it is $4 a kilo, and not $2.49, i may go buy apples instead if they are cheaper that week.

    but say i want banana to make a recipe and i don't want to change that recipe eg. banana bread well i might still buy the bananas.

    • +3 votes

      i agree poll is bad

      paying $2-3 per condom at 1am when your about to get lucky vs waiting till the next day and paying $.50 per at colesworth when they open.

      its need vs want.

      •  

        Or you could wait for ozbargain special.
        This is more about fresh products

      •  

        beautiful comparison

    •  

      Australian bananas are insanely expensive, even at $2/kg. Now at $4.50 is just beyond ridiculous, but they're out of season, so buy something else.

      Bananas in the US are $0.49/lb (A$0.63/lb / A$1.39/kg).
      https://www.kroger.com/search?query=bananas&searchType=defau...

  • +2 votes

    Depends on the price of alternative items that may suit my appetite.

  • +3 votes

    Of course I would if I want to eat bananas.

    • +6 votes

      Agreed. If we're talking a fairly minor price difference, and I want the product, then meh

      Poll needs 4th option - "Yes, If I want it now"

  • +5 votes

    Too many scenarios. Generally no, but if you stick to eating seasonal produce you don't usually pay prices that are too high.

    • +2 votes

      Not only is seasonal cheaper, but it also tastes the best when in season.

  • +2 votes

    generally no, it would also depend on what the alternatives are, and whether you are able to substitute. like @dasher86 says, you cant make banana bread without bananas, but you could try a pear loaf. but if it's someone's dying wish for you to make banana bread you would pay a handsome sum for those bananas.

  • +5 votes

    Nice try Mr Colesworth.

  • +1 vote

    Depends, some of my fresh produce staples I will buy at any price within reasonable limits (bananas, apples, spinach/rocket leaves etc)

    Other stuff I will buy what looks nice at a reasonable price - good to have variety anyway

  • +1 vote

    Just use your common sense.

    • +1 vote

      that's why OP has to ask to gain common sense :)

  •  

    I usually buy bananas for $1.49 or $1.99 per kilo from local green groceer. I won't buy after $2.00 and I will look for reduced to clear bags after that ($2 per a bag) if really needed. Otherwise, I will buy an alternative like oranges.

    • -1 vote

      Will buy at $1.99 but not $2.01 😂 What a miserable life to lead to not buy bananas to save 1c per banana.

      •  

        Not even one cent a banana, it is 2c per kilo which is probably 5 bananas.

        But it also is good signalling to seller that there is a clear line where demand drops off.

  •  

    For Banana's have your kid get/eat one from the free fruit stand (available at most worthworths and some coles).

  • +1 vote

    If it's always on sale like arnotts shapes or coca cola, then yes. I often cringe when I see someone with 4-5 2lt bottles of coke in trolley at $4 each.

    •  

      More expensive per ml than every other variant!

      Like when you have the 30pk on special and someone has a full priced(more expensive) 24pk in their trolley -.-

      My favourite back when I was a young 'dairy boy' was a lovely old lady who grabbed a 2L Peters vanilla ice cream,

      I said 'excuse me, did you know the 4L is currently cheaper than the 2L.'

      Her response 'Oh I could never eat 4L.'

      She was back in the next week buying her 2L.

      •  

        Kinda depends on the situation. I'd buy the smaller packsize if expiry is sooner than I think I'll finish it, and when I want a choice of different flavours. And if there isn't enough storage space

  • +3 votes

    Where's the Poll option that says I don't look at the price of the fruit/Veg and buy it because I want it?

    Options are: only if I must, No and no.

    Personally I don't look at the price of fruit and veg. Nearly everything else in the store I look at promos. But not fruit and veg.

    •  

      so you want to eat peaches, right this very moment.. and they are currently $30/kg you would buy them. ?

      • +5 votes

        Probably still cheaper per kg than some horrible Macca's meal which no one seems to think twice about.

    •  

      Valid point, I’ll try to get it updated

      Mod: could you please add an option to poll
      I’ll buy it regardless

      •  

        While you’re at it, can you please get them to add a “yes, I have a pet monkey and have no choice” option? Thanks.

  •  

    Yeh you still buy but just less than you normally would

  •  

    All fruit apart from watermelon is overpriced so no, i wouldn't.

  •  

    If I really want to eat something on that day, will buy it unless it's obscenely expensive.

  • +3 votes

    It would depend on whether my personal demand was elastic or inelastic for the particular product and if the product had a substitute or not.

    So bananas I'm pretty inelastic on and other fruits don't get the job done. Strawberries and other berries I'm both very elastic on and have a lot of substitute products. So bananas I'll pay whatever up to a point. Berries I'm very price sensitive.

    •  

      Yeah, punnets of blueberries, raspberries can fluctuate week to week.

  •  

    Many items I only buy when they're on special: frozen pizza, coffee bags, tea bags, sim card starter packs, chocolate milk, fancy 1L tubs of ice cream,…