Multi-Buys: How Much Do 3 Bunches of Watercress Cost at Coles?

So the price tag at Coles says 1 for $3, 2 for $5.

I bought three and thought it would be $8. Ended up with $7.50 on the receipt, so I was a a few cents short from the Flybuys spend threshold. AARRRGGGHHH… So had to get some chewing gum on special. First world problems.

Does it work the same way at Woolies?

Related Stores

Coles
Coles
Woolworths
Woolworths

Comments

  • +1 vote

    Yep same at woolies. Any additional items go through as multibuy price.

  • +2 votes

    Ah yes that old mad rush for a chocolate bar to get over the min spend

  • +5 votes

    Does it work the same way at Woolies?

    Yes, on a Multi-Buys, once you 'unlock' the cheaper price, all that item is that price.

    aka cat food for example might be 10 for $10. If you buy 14, its still $1/each aka 10 for $10.

  • -3 votes

    $8

  •  

    Off topic but watercress is cheaper at Asian grocers!

    •  

      Yeah I know but not available at the smaller Asian stores. Plus the Coles ones, which are normally used for salads, require much less washing. I use them for soup.