• expired

Quilton 4 Ply Toilet Tissue, 30 Rolls, $12.50 + Delivery ($0 with Prime/ $39 Spend) @ Amazon AU

2070

My favourite toilet paper is cheap again through Amazon Au, 41.7c per roll.
Free shipping with Prime, or spend $39+ and get free shipping.
Even cheaper if you have 5% off Amazon gift cards.
Don't forget cashrewards / shopback.

Even cheaper if you subscribe to the purchases, as per dealbot below.

Seems to be back-in-stock, back-out-of-stock, like a yoyo!

Related Stores

Amazon AU
Amazon AU
Marketplace

closed Comments

  • +6 votes

    My personal favourite and think it's the Best quality on the market.

    •  

      According to choice, the "Quilton Toilet Tissue Double Length Floral 3ply " is the top rated toilet paper. Scored 90% on softness, 64% on the puncture test. (still unsure what test metric that is for but still good to know!)

  •  

    How does it compare to the 3 play amazon normally deals on?

    I’m about to run out of those. Was just gonna get some from big w/IGA.

    Might try this with the price difference

  • +1 vote

    Thanks Op! Glide yourself in or out of this deal, works both ways! 😜

  • +6 votes

    30c per 100 sheets

  • +1 vote

    Do these fit in parcel lockers? They took my delivery of coke cans straight to the post office last time.

    • +14 votes

      No, they deliver in boxes twice their size!!

      But my kids love to use the boxes as playhouses for a few weeks after

    •  

      If you registered an Aust Post account and choose Safe Drop
      You may instruct them to drop your parcel at your front door/back door when signature is not required, which is the case for Amazon. You may also redirect it to another address / post office you preferred

  •  

    Also have the 3ply for $17.50 for 45 rolls before subscription savings. 3ply has 180 sheets vs 4 ply 140 sheets.

    •  

      Can you do the maths for me. How much more are we paying for 4ply

      • +7 votes

        Quilton 45 rolls with 3 ply for $17.50 = 21.6 cents per 100 sheets

        45 rolls * 180 sheets per roll = 8100 sheets total

        $17.50 / 8100 sheets = 21.6 cents per 100 sheets

        So this is cheaper from a unit price standpoint.


        Quilton 30 rolls with 4 ply for $12.50 = 29.76 cents per 100 sheets

        30 rolls * 140 sheets per roll = 4200 sheets total

        $12.50 / 4200 sheets = 29.76 cents per 100 sheets

        So this is more expensive from a unit price standpoint.


        Interestingly if you compare the total plys.

        Quilton 45 rolls 3 ply $17.50

        $17.50 / 8100 * 3 = 13.89 plys per cent or 0.072 cents per ply

        vs

        Quilton 30 rolls 4 ply $12.50

        $12.50 / 4200 * 4 = 13.44 plys per cent or 0.074 cents per ply

        So you get more plys for your money with the larger smaller ply pack.

        But at the end of the day it depends on your preferences and usage.

        More plys means it will hold together better hypothetically and not tear as easily because it is more reinforced with that extra ply.

        But if 3 ply is good enough for you then you might end up saving more because there are less total plys in the same amount of sheets when you go for the toilet tissue.

        And then there is Coles and Woolworths 2 ply which is like even more cheaper at almost half the cost so double the value it just all depends on your use case scenario and preferences.

        I like the free delivery with Amazon AU subscribe and save so I am getting the 45 for now because it means less boxes and less packaging.

        But ideally Aldi, Coles and Woolworths are the best.

        I checked Foodworks and couldn't find a good deal.

        Not sure about IGA and Supa IGA.

        Feel free to use my template for any other use.

        It is free real estate and not copyrighted nor will I be my mad if it is used or replicated in any shape or form.

        Have a nice day.

  •  

    I have a subscription for the 3 ply 45 pack $15.75, which would be better value?

  • +1 vote

    Is Amazon matching Coles/Woolworths?

    • +2 votes

      That's what I was thinking but I feel they're matching Big W - $2.50 a 6 pack.
      5 packs (30 rolls) would be $12.50, same price as Amazon.

      Amazon is matching Coles for the quilton tissues, $1 per box at coles but instead of having to buy 12 through Amazon you can just buy as many as you want at Coles.

      I've found Amazon doesn't do sales, they just match competitors.

      Amazon is also matching someone for Nan optipro at $17 a tin, usually $21.
      Better to price match all these deals at chemist warehouse and save 10%.

      •  

        I’ve recently made the same observation. They seem to be just scanning other retailers (Coles, Woolies, Chemist warehouse, Big W, Officeworks etc.) and simply matching their prices. I’m less inclined to buy from them given this practice. If you see something “on special” at Amazon, you’re likely to get elsewhere at the same price without having to deal with deliveries.

        •  

          Well it hurts consumers in the long run. It creates a monopoly but once that's achieved then the discounts will stop. As the supermarkets aren't selling enough then they will stop discounting too.

          Officeworks do a similar tactic but instead change the size of a product or model number by 1 digit so they create a market which can't be matched to what they offer. Aldi/Woolworths do it too on some brands like Milo. It's a very sly tactic.

          Chemist warehouse did the competitor matching, the same trick Amazon did but now they have such a fan base they no longer do it, often the supermarkets will have something 50% off and it won't be reflected in chemist warehouse. Companies tend to do this strategy to gain a consumer base then it will die off.

          Bunnings is now doing product differentiation too.

          It's extremely confusing for consumers and hard to gauge what you're really paying.

        •  

          Plus Aussie-based retailers are more likely to be paying a fairer shate of local tax and employing local people in their stores compared with Amazon

          •  

            @miztadave: From what I've heard the Amazon warehouse workers have a raw deal, warehousing should be around $33-$35 an hour and I've heard they're on $22. That's almost as bad as Country Road Group which is currently the lowest at around $20.

            •  

              @Combo64: Amazon should not be allowed in Australia- Gerry Harvey

            • -1 vote

              @Combo64:

              From what I've heard the Amazon warehouse workers have a raw deal, warehousing should be around $33-$35 an hour and I've heard they're on $22.

              Why should they be on $33-35 an hour? They get a list of products to pick, where to pick them and they put them in a box.

              $22 is a reasonable pay for what they are doing.

              • +4 votes

                @Maverick-au: Haha ^ always one..

                Based upon your comment, why should you be paid anything to work or even have the privilege of having a job?

                Next it will be fine to pay them 15c an hour.

                Would love to see this guy lift 17.5kg boxes at 256 cartons an hour and see if he thinks $22 is worth his back.

                • -3 votes

                  @Combo64:

                  Based upon your comment, why should you be paid anything to work or even have the privilege of having a job?

                  My comment was clear, your response is nonsense.

                  Next it will be fine to pay them 15c an hour.

                  Shouldn't pay be based on factors like complexity of work, study or experience, responsibility etc etc?

                  Here you have a job that a trained monkey could do and you want them being paid premium money.

                  Would love to see this guy lift 17.5kg boxes at 256 cartons an hour and see if he thinks $22 is worth his back.

                  Are you saying that Amazon pickers have to lift 256 cartons that weigh 17.5kg every single hour?

                  •  

                    @Maverick-au: Your comment was clearly based on entitlement.
                    You feel entitled to earn more than other people, weather that be an Artist or someone who's studied Lesbian Dance Class at uni for 4 years. To even an Amazon worker busting his balls 100x harder than even a lawyer.

                    So study and education are irrelevant in these topics because yes, educational courses exist for the FMCG space and those workers may have studied for years in those areas and are trained just as much as someone else in their relevant field.

                    So based on your theory, he should be on 140k a year if he's undergone those relevant courses, same as the lawyer or Lesbian Dance instructor.

                    But you'd disagree with this aswell because your post was purely based on entitlement.

                    The fact you have to question if a pick rate of 256 cartons an hour is required says all, it's entitlement and ignorance.
                    A good picker would easily do 300+ even in 40 degree weather. All for $22 an hour.

                    • -1 vote

                      @Combo64:

                      Your comment was clearly based on entitlement.

                      No my comment was based on logic and common sense.

                      You feel entitled to earn more than other people, weather that be an Artist or someone who's studied Lesbian Dance Class at uni for 4 years.

                      I earn more than some other people and plenty of other people earn more. I have worked hard to get where I am and have studied and spent many extra hours so I can keep my education up. Do I care that others earn more? Nope, I'm happy doing the work that I'm doing.

                      To even an Amazon worker busting his balls 100x harder than even a lawyer.

                      Anyone can pick and pack boxes, you need no training, qualifications or anything really to do this work. I fail to see what working harder not smarter had to do with this?

                      So study and education are irrelevant in these topics because yes, educational courses exist for the FMCG space and those workers may have studied for years in those areas and are trained just as much as someone else in their relevant field.

                      You've lost me here. Are you saying that you a picker and packer can spend 4+ years at University in the art of packing?

                      Anyone can pack boxes at Amazon, from a lawyer wanting a less stressful job to an astronaut but they will all be paid the same as their qualifications mean nothing to Amazon in those positions. What matters is their performance at packing boxes to keep Amazon's costs down.

                      Edited response to your added parts below….

                      So based on your theory, he should be on 140k a year if he's undergone those relevant courses, same as the lawyer or Lesbian Dance instructor.

                      I don't know how you come up with this crap.

                      But you'd disagree with this aswell because your post was purely based on entitlement.

                      You are entitled to nothing.

                      The fact you have to question if a pick rate of 256 cartons an hour is required says all, it's entitlement and ignorance.
                      A good picker would easily do 300+ even in 40 degree weather. All for $22 an hour.

                      Bollocks, you have no idea how they pick at Amazon. And where does the 40 degree weather come from?

  •  

    Well then. Out of stock.
    3 ply it is

  •  

    Typical Amazon style, sell a pallet of toilet rolls and run out 😂 same thing with the tissues, everytime..

  •  

    Take this upvote, straight from my Tailpipe ;)

  •  

    There is no difference in price between Amazon and BigW. Both come to $0.297/100 Sheets and yes, sheet sizes are the same. I'd prefer BigW for No contract/delivery fee/Prime membership fee for Amazon

  • +1 vote

    Back in stock

  •  

    If I do subscribe and save, can I cancel it immediately after my purchase to avoid next auto-order?

  •  

    Shown as $12.5 but when added to the cart changed to $20, what am i doing wrong?

  • +1 vote

    Gone up to $20

  •  

    Deals come and go lightning quick, price has gone up now guys.

  •  

    Question, do you get the cheaper price if you have subscribed and saved when the deal was active? or do you simply get 10% current listed price?

    • +1 vote

      Subscription rate is 10% off current list price meaning the pricing will fluctuate. You’re not locking in a permanent sale price.

  • +1 vote

    where can I get the 5% off amazon gift cards?

  •  

    Missing out on these deals is really giving me the shits.

  • +3 votes

    And…. back in stock at the $12.50 price!

  •  

    I'm seeing $20?

  •  

    shows $13.75 now…

  •  

    I dont understand how amazon makes any money on this. The freight must cost them a fortune, not that I'm complaining.

    •  

      They have contracts with a variety of freight companies. Each parcel they send costs very little (under $4). They have extremely low margins but obviously due to the amount of orders they get, small profit builds up.

  •  

    Back in stock… in and out… up and down…

  • +2 votes

    Got it and guaranteed delivery by 3 Jan. Thanks OP!

  • +2 votes

    Cheers OP, thought I'd finally try 4ply quilton, been on the 3ply kleenex forever. Used subscribe and save for $11.25 price, will cancel on arrival.

  • +1 vote

    Pity none of the local Big-W has stock at the advertised price. I wouldn't usually order crap like that online, but I have to use up those credits somehow before they expire…

  •  

    Just missed it!

  • +2 votes

    Back in stock again…

  •  

    I decide to collect tree skin for lifetime use, get rid of paper, protect our planet!!!

  •  

    Frigging heck the estimated delivery time is mid Jan to mid Feb…

  • Top