• expired

36x Coke 375ml $21.15 Per Case or $19.03 Per Case (with Subscribe & Save) + Delivery ($0 with Prime/ $39 Spend) @ Amazon AU

1530

Cheapest I have seen the 36 pack for quite a while. Mostly it hovers around $22/$23-$27. Even cheaper if you subscribe.

Don't forget CashRewards/ShopBack but note that cashback doesn't apply for subscribe & save.

Price History at C CamelCamelCamel K Keepa.

Related Stores

Amazon AU
Amazon AU
Marketplace

closed Comments

  • -1 vote

    Is it possible to get cashbacks for future subscription orders?

    Not the initial subscription order but when the next subscription comes up

    • +1 vote

      nope, re cashrewards - "Gift Cards, Vouchers, Charity, Non-Profit items, Subscribe & Save purchases, and Amazon Prime memberships are ineligible for Cashback."

  •  

    Maximum of 3

  • +1 vote

    Got 2, thanks OP.

  • +1 vote

    Anybody know if future deliveries will be at this price?

    •  

      Future deliveries will be at the price at that time but will always be less than the available (unsubscribed) price.

      No, but there'll be a similar saving (~$2) versus the listed price then.

    • +1 vote

      Definately risky leaving the subscription in place. Prices periodically go as high as $35 and more often sit aroubd $24 to $28.

      Youe only guarantee is that it will be 10% cheaper.

  • +5 votes

    Must resist soft drinks!

    • +10 votes

      I prefer cans personally. My 1.25litre bottles run out if gas before I get go through a bottle.

      • +1 vote

        Agreed. Especially when I drink shortglasses of coke and bourbon. Barely get half way through the bottle and it's flat.

      •  

        Yep, same here. I find I actually drink less of it if I buy cans, too. I'll buy a box of cans like this, drink one and might not have another for a few weeks. If I buy 1.25l then I have to drink it all in a couple of days or it goes flat. Either that or I just don't finish drinking the bottle and half of it goes down the drain which eliminates the savings from buying the 1.25l bottle in the first place. Although it does leave me with clean drains :P

  •  

    thanks
    now to remember to cancel the subscription buy once this order turns up :)

    • +2 votes

      You can cancel as soon as you’ve ordered. Your initial purchase will still arrive at the discounted rate.

  • +1 vote

    What is expiry like?

  •  

    Can you buy one at subscription. Cancel immediately?

    •  

      This is something I don’t understand about their model. You can do this and you’ve already saved the 10%. The biggest miss of this model is that you get charged whatever price it happens to be on the day. Sometimes coke 36 pack is $27 and other times it’s $21 like this.

      • +2 votes

        It’s surprising but not everyone is an ozbargainer…
        People throw money away all the time.

      •  

        Amazon probably knows that people will forget to cancel it, and end up getting charged for an overpriced amount later on. It probably more than makes up for the people getting the 10% discount and cancelling.

        • +1 vote

          This is why I set all my shipments to 6 month intervals. Surely there’s going to be a moment when I check it and cancel the subscription before then… I just feel bad buying and instantly cancelling but there’s probably no difference.

          Actually do you know if you can cancel and ‘resubscribe’ to the same item?

        •  

          They do say they will email you before shipping, so you can cancel, unsubscribe or skip that delivery. "In advance of each delivery, we will send you a reminder email showing the item price and any applicable discount for your upcoming delivery."

    •  

      Yes you can.

  • +12 votes

    Also for Coke no sugar

    • +9 votes

      my sister thinks this alternative sugar causes cancer. I ordered two and am going to snapchat me injecting it directly into my eyeballs

      • +16 votes

        There's three types of people

        "White sugar is a killer"

        And

        "Alternatives are worse"

        And

        "The 36 pack was better value than the 12 pack"

  •  

    Is this cheaper than Coles/Woolies? I’m not an expert on this but I thought they’re usually on 40-50% off every other week.

    • +1 vote

      I compared when I bought during the last deal with half price sale in Coles in NSW. It slightly cheaper. But NSW charges slightly higher not sure about other states.

    • +2 votes

      Colesworth (and IGA) usually do a fortnightly roster between the 24pks and 30pks. So yes, there is always one or the other on sale somewhere. Prices generally hover around $14-17 for the 24pk and $18-21 for the 30pk.

      I think it’s to circumvent ACCC regulations. You obviously can’t run the same product on special all of the time, and products need to spent a certain amount of time at full price before you can advertise them at a special price. By having the two sizes they can essentially run their can multipacks at a special price all of the time by rotating between the two. They do the same thing with the 1.25L and 2L range.

    •  

      Coming to Xmas there will be some good savings on soft drink

  • +1 vote

    Can anyone comment on how they ship these? Do they just slap a label on it or is it packed into a box with a heap of plastic packaging?

    • +1 vote

      In a box with the plastic air cushions

    • +3 votes

      Fills up the recycling bin really quickly.. gotta be careful. Black Friday, I had to walk around the hood using other peoples bins

    •  

      Packed in box. No plastic packaging for me last deal. I had to get them from my post shop and carry it home so I won't order again. Defeats the purpose of ordering online delivery lol

  • +1 vote

    Cheers OP. Ordered one for the festive season ahead.

  • -2 votes

    Just buy them from the supermarket.

  • +2 votes

    Excellent pricing for a 36pack.
    Can only buy 3 boxes, but at $19.03 per case that's CHEAP.

    Not to be confused with Coles/Woolies 24 or 30 packs. This is a 36 pack. Much cheaper- and its delivered!

    Great post OP- ordered 3 on subscription. Just make sure you cancel subscription, because regular pricing on next delivery won't be this good.

    • +2 votes

      To prove your point with Coles/Woolies I've done a few calculations below (the same ones I did before choosing which to buy) :) The 24 pack is currently on special at Woolworths (QLD) for $15.50.

      Currently, Woolworths staff can get 10% off one shop for December (which I can still access - my husband is staff) and I always use 5% gift cards.

      I've also included the 10c per can refund amount in the calculations below.

      Woolworths Staff:
      ($15.50 * 0.90 * 0.95 - $2.40) / 24 = $0.452 per can

      Woolworths:
      ($15.50 * 0.95 - $2.40) / 24 = $0.514 per can

      Amazon (subscription price):
      ($19.03 - $3.60) / 36 = $0.429 per can

      Amazon (with Shopback 12% storewide):
      ($21.15 - ($19.23 * 0.12) - $3.60) / 36 = $0.423 per can

  •  

    No sugar same price too
    I bought that

  •  

    59c per can. as same as Woolis.

  •  

    Shame that the Diet Coke is $5 more. Both Coke classic and Coke Zero are the same price.

  • +1 vote

    Roughly $1.56/L - Woolies/Coles been around the $1.83/L this time of year.

  •  

    With the subscribe option, does it provide free shipping even if under $39? The cost showed as $38.04 for 2 cartons before confirming the subscription.

  •  

    woolworth has 24 for $14.10. Works out to be the same price per can.

    Use 5% off gc for more discount.

    https://www.woolworths.com.au/shop/productdetails/42605/coca...

    •  

      $14.10 divided by 24 = 58.7c per can.

      Above deal is 52.8c per can.

      Even with 5% off (takes it down to 55.7c) its still more expensive.

      • -1 vote

        It's only a deal if you use subscription, otherwise price is same from woolies, which you can also use 5% off gc to buy as many boxes as you want. Max here you can only get 3 boxes, which is $6 and afew cents? but then you also need to have prime to get the free shipping.

        • +1 vote

          That's the point mate… USE the subscription!
          Specify 6 months as re-delivery date to give yourself stacks of time, then cancel it once you've got the fist delivery. Not hard.

          $19.03 delivered for a 36 pack of coke is the cheapest I've seen in a very very long time.

          And if you don't have Prime (why not? its great!) just buy 3 boxes.

  •  

    So tempted to buy for work but unsure if it's a coke workplace

  • +1 vote

    Bought 3 cartons of Coke No Sugar. With the 10 cents deposit refund we have in SA means I'm only paying 42.8 cents per can on subscription plus cashrewards as well. This is about as cheap as I've ever bought.

  • -1 vote

    It's only a deal if you use subscription, otherwise price is same from woolies, which you can also use 5% off gc to buy as many boxes as you want. Max here you can only get 3 boxes, maybe 6 if you wanna go for 2 flavous of coke. but then you also need to have prime to get the free shipping. Seems like alot this and that, but then this is ozbargain.

    • +1 vote

      You can canel the subscription immediatly with no penalty, and why would you expect amazon to send you a 14.5 Kg package for free if you aren't a prime member or dont meet the minimum spend of $39?

  •  

    $24 bucks in Coles with three beach towels 54 cans 18 x 3

    •  

      an 18 pack at coles is currently 15.35…. therefore 36 cans for $30.70. The amazon offer is much better?

  •  

    It depends where u live in vic Coles do em for $8

  • Top