50-cent & $1 seed packets are the perfect choice for budget-conscious home gardeners. With a variety of vegetables, herbs, and flowers to choose from, you can enjoy fresh produce and beautiful blooms all summer long at an unbeatable price.
Various Seed Packets $0.50 & $1 + $2.97 Delivery ($0 with $40 Order) @ Happy Valley Seeds

Last edited 10/08/2025 - 09:29 by 2 other users
Related Stores
Comments
"Sneed's Seed and Feed" is good too. Formally known as Chuck's.
It used to be called Chuck's Suck and (profanity)?
This was perfect timing for me, I've just stocked up.
Replanting our herb and vegetable garden beds came up during dinner the other night, so this deal was a great reminder and made it much cheaper. Thanks for sharing!
Use coupon HAPPYVALLEYSEEDS for half price delivery
Decided to also buy some Jack Be Little pumpkin seeds and cucamelon seeds. Let's see how it goes. So much ambition but not enough free space
cucamelon are fantastic.
How do you eat them
@0 0 0 The code only takes 7% off my order value? + shipping was still $2.97
Edit -The ½ price shipping is applied automatically w/o code (it's normally 5.95) - the code just seems to take 7% off the value of seedsAnyway, I still ordered some herb seeds that inevitably will be eaten by possums, or turn mouldy credit to the Brisbane humidity, or get impaled by golf ball sized hail like last year with no warning…. At least the seeds are cheap if I fail for the 4th year straight 🙃… thanks OP
Hahaha same here. I am not sure if it is Brisbane thing or I suck at gardening. There is evidence to support both lol
If I can grow herbs and veg in Melbourne you can definitely do that in Brisbane! :-)
Go visit the local community garden, or talk to other backyard gardeners who may be able to tell you what you're doing wrong. There are plenty things like herbs that don't need much effort from you to grow and thrive, especially in Brisbane!
bought eggplant seeds, hope they dont die from pests
eggplant is tough as, my garden snails prefer rosemary & olive over that.
sounds good, though I still have nightmares when hornworms chewed threw my tomatoes
You can do organic sprays like neem oil mixture. Bunnings even sells an organic powder that you could spray to get rid of the critters. The key is to keep an eye out and spray on time. You may also remove those worms by hand but I find it yucky so use the neem oil.
Bought from them before, good stuff
Great find OP. Just placed an order elsewhere last week but couldn't resist the offering here. Gonna be buried in seeds!
Just in time I want to transform my garden bed to a fruit garden. Are these cheaper than bunnings?
I'd rather support these guys over Bunnings
At 50cents per pack you likely won't find cheaper and a dollar is very reasonable for most of what's on offer. You may get more seeds (not always) in a bunnings pack. But if these have a high germination rate (which reviews on their site suggest they do) then this is an absolute bargain to get you a variety of seeds at a very low price.
Ps. I agree with Maglia we should support independent over bunnings Fwiw
Bunnings typically $2-4.
Bought a load of silver beet and kale seeds. First time gardening!
Silver beet is quite rewarding. Decent growth once it gets going
i tried growing. Dead.
I have no plans of using these seeds in next 4-6 months as i dont have time either.
But if i use them after 6 months, it wouldn't be an issue with the growth ?( First time potential gardener here)
As long as you’re organised enough to do so the seeds should last. I myself am liable to forget when the project is so far off…
Check the sowing conditions for the seeds you’re buying. Each one has a particular time of year for sowing according to the part of Australia you’re in.
The seeds will still be good but growing conditions depend on where you are.
It would be at the end of summer, it's hard to find anything that you could start then and get a good result before the weather starts to turn.
If you're in Vic it would be best to start most veggies in the next month or two.
Where as Qld is a completely different.
Was about to buy broccoli seeds for sprouting and sulforaphane intake, but ChatGPT reckons this is not a bargain:
For broccoli sprouting, 100 seeds is almost nothing — it’s not a good deal on a per-gram basis.
Here’s the math:
- Broccoli seeds weigh ~300 seeds/gram.
- 100 seeds ≈ 0.33 g.
- You need ~20 g seeds/day for sulforaphane-targeted sprouting.
- That means one 100-seed pack lasts ~16 minutes of your sprouting life.
- Cost per gram = $1 ÷ 0.33 g ≈ $3.03/g → $3,030/kg.
- Good bulk sprouting seed runs $20–$50/kg (organic, untreated).
Verdict:
- For micro-scale gardening, $1/100 seeds is fine.
- For daily sulforaphane intake, it’s astronomically expensive — you’d burn through $600+ of those packs in a single month.
That $20-$50/kg price seems to be USD, bc the cheapest I found (and chatpgt confirmed) is $92/kg at Sprouted Australia.
An average backyard gardener probably won't even grow 100 broccoli plants in thier yard in one season.
Horses for courses.So plant them, let them go to seed and eat the many seeds that are produced. Otherwise, you could stop obsessing about random phytochemicals whose effects have probably been exaggerated and just eat the broccoli.
Whats good to plant in QLD Brisbane now?
Basil, mint, nira and spring onions grow like crazy here, but I find you're better off buying stuff with the root on at the market, cutting off the stall, and replanting that, than trying to grow things from seed. The case for growing seed, I find, is more for consuming sprouts (e.g. broccoli, for sulforaphane intake).
It's difficult to mess up growing Radish. Just prop the seed in good quality soil with proper drainage, water them adequately, and let them have good sunlight. They will grow like crazy. You can use the leaves as well in a stirfry or something and they're delicious. I highly recommend the white icicle variety.
WA $6 inspection fee blew my small order out of the water :'(
What is inspection fee for plants?
WA is quite picky on imported things that come from the ground.
Thank you OP! Ordered a heap of items and it was just under $50. I am sure this would have cost me at least double or likely much more at some place like bunnings.
Thanks OP.
Previously ordered from Seed collection, but happy to give these guys a go.
Pricing seems very reasonable. And hopefully some of them are truly heirloom.
Do you know if the 'UT' (untreated) seeds are generally heirloom also?
I've bought from happyvalleyseeds many times…they're great