• expired

Woolworths NSW (Maybe Others) Coke 24pks 2 for $28 = 59c a Can

190
This post contains affiliate links. OzBargain might earn commissions when you click through and make purchases. Please see this page for more information.

This is as cheap as I've seen for ages. Even if it's in the Coles/Woolworths post previously, I thought this was a worthy stand out. Might be other states, too tired to check :-)
Edit: Oh yeah, Coke varieties eg. Lift, Fanta, Zero etc.

Related Stores

Woolworths
Woolworths

closed Comments

    • +6

      Or you know. People like me who want to be able to grab a can on the go, or to be able to use them hosting parties etc..

        • +4

          You should never have to buy 24 of something to get good value.

          You've never bought a slab of beer ???

        • +2

          You have no concept of what good value means or savings when bulk buying.
          (in response to MrZ)

        • -4

          No, actually I haven't. I don't drink beer anyway.

        • +6

          I don't buy 24 chocolate bars at once.

          But you buy 10 boxes of Arnott's Shapes at a time…

          https://www.ozbargain.com.au/node/40016/votes

        • -3

          No, on the contrary I have an excellent idea of it. I just think 59c a can for 24 is a complete rip off. For that many, the price should be half that, at most. 59c a can is what I'd expect if buying a 6-pack.

        • Not your Average Joe then ;)

        • +3

          Your expectations and reality are very far apart.

        • +2

          I prefer from a can because thats all i can drink at a time and hate letting the fizz out of a 2L bottle.

          Although cheaper who could drink 2L in one sitting unless you enjoy flat coke.

          Nothing like opening a nice cold can of coke …

        • Lol.. classic!! - in response to 10 boxes of shapes!

    • Bad value for the average Joe.

      I prefer soft drink in a can cos it's colder and maintains its carbonation, but at 59 cents a can I think about getting 1.25 litre bottles, thankfully I'm a Pepsi max guy and get them cheaper.

    • +2

      they buy 6-packs or 1.25L/2L bottles which are better value.

      Can you explain how a 6 pack at about 90c per can is better value than a 24 pack at 59c a can?

      By your same insane logic a can from a restaurant at $3.50 is better value than a 6 pack.

    • I hope you are just trolling man

  • +4

    Cuke? Yeah I love cuke, heaven in a can!

    Good to see you around Moss… Haven't seen you since the last byte.

    • Thank you. Hal. (you can do the voice)

  • +2

    I got mine online
    free shipping and the Tenoff50 code
    meant i paid $50.40 for 96 cans =.52c a can :)

    • Thanks for the reminder. Just did the same thing. I have about 7 or 8 boxes of Coke Zero sitting around now. Gotta stock up while it's cheap. :p

  • $32 in SA 66.6 cents/can
    But then again we get 10 cents recycling per can
    Given you recycle all 48, then it'll cost 60 cents/can

    • even better 56.6 cents per can
      $32 - $4.80 (10cents deposit x 48) = $27.20 / 48 cans = 0.56


      You go one step further and use the 10off50
      $64 - $6.40 = $57.60 - $9.60 (10 cents deposit x 96 cans) = 48 / 96 cans = 0.50

      50 cents a can… not bad at all..

  • only downside to this is you dont get cokerewards!!

Login or Join to leave a comment